En bok som huvudsakligen ägnar sig åt televisionens roll i det politiska spelet. Under brytningstiden vid maktskiftet efter Gorbachev, kunde oligarken Vladimir Gusinsky bygga upp en oberoende TV kanal NTV, medan Boris Berezovsky lyckades få kontrollen över statliga Channel One. Med dessa resurser lyckades oligarkerna få Yeltsin vald till president.
Tio år senare var följande maktskifte aktuellt och igen bidrog dessa TV kanaler till utgången och därmed Vladimir Putins makttillträde. Den nya presidenten var emellertid inte nöjd med att acceptera ett maktcentrum utanför Kremls kontroll så han inledde ett krig mot oligarkerna, sm slutade med att Gusnsky sålde NTV till det statliga TV bolaget och flydde till England, medan Beresovsky tvingades ut från sin kontrollposition i Cannel One och också måste emigrera.
Att Putin fortfarande sitter ohotad på sin tron i Kreml behöver vi inte denna bok för att vara medvetna om
Verket, om det nu är en adekvat benämning, är en pamflett, en ytterst påträngande flåsande sådan. Det som jag sagt ovan i två stycken kräver nästan 350 sidor, som är två tredjedelar mer än någon vettig (mig exkluderad) människa orkar ta till sig. Klart att ämnet är relevant och att analysen av TVs genomslagskraft i ett halvmodernt samhälle är av intresse, men inte för en läsande allmänhet.
Berättelsen om de journalister och kanalbossar som bedrev kampen är ju upplyftande, men å andra sidan har de alla funnit sig i sitt öde och för länge sedan återgått i tjänst hos de förstatligade kanalerna.