En bok som handlar om Jesu tid och, en smula perifert, också om honom själv sett genom andra medverkandes ögon. De utvalda berättarna, egentligen personerna genom vilka berättelsen flyter är: Miryam, Yehoshuahs (Jesus) mor; Iheuda from Qeriot (Judas Iskariot); Caiaphas, överstepräst och Bar-Avo (Barabbas).
Det är alltså inte Kristendomen, som den konstruerades genom Konstantin den Stores dekret och kyrkomötet i Nicaea, som vi möter här. Det är frågan om välkända historiska skeenden, subjektivt tolkade genom de medverkandes ögon av en kunnig och känslig författare. Den för alltså den levande och nyligen avrättade Jesus ner från hans senare upprättade piedestal till en person i mångfalden i ett upproriskt och labilt samhälle under Romersk överhöghet.
Den stora politiska frågan var romarnas krav på att den gudomliga imperatorns staty skulle uppställas i Templet och judarnas absoluta nej till detta. Sekundärt Pilatus krav att Templet med sina tillgångar skulle finansiera en akvedukt till Jerusalem också det under en lång tid mött med benhårt motstånd, men sedan demonstrativt tillmötesgått med upplopp som följd.
De många hemliga motståndsrörelserna, som stod för röveri mot romarnas försörjningsleder, angrepp mot deras mindre utposter, upplopp i Jerusalem och mycket mer, var en ständig källa till bekymmer för Pilatus. Han tillgrep mycket hårda metoder, vid ett tillfälle en massaker på omkring sexhundra judar på torget utanför sitt residens. Minnet av de tvåtusen som av Pompeijus efter Jerusalems erövring spikats upp på kors längs vägarna utanför staden levde också kvar och bidrog till den överhettade atmosfären.
I skenet av allt detta tedde sig Yehoshuahs band av omkring femhundra trashankar som ett mindre bekymmer. Han hade emellertid i ett tidigare skede gjort sig skyldig till våldsam framfart då han for ut mot månglarna i Templet och detta låg honom i fatet när han efter Iheudas angiveri hade häktats. Vad som emellertid för det judiska prästerskapets del avgjorde hans öde var att han inte nekade till anklagelsen att han utropat sig själv till messiah och Davids efterföljare.
I denna version utspelas en grym auktion där Yehoshuahs liv ställs mot Bar-Avos av Pilatus och en rytande kör av Barabbas anhängare avgör till förmån för denne. Barabbas friges, medan Jesus och två ur Barabbas band avrättas. Boken leder sedan fram till upproret tiotals år senare när Barabbas band bryter sig in i Templet och tar livet av, den av romarna utsedda och koncilianta, översteprästen. Därifrån till Jerusalems fall och totala förstörelse efter Titus belägring bär allting åt helvete för judarna.
Det är alltså ett judiskt och samtida perspektiv som man får uppleva i denna utmärkt väl skrivna bok.